همه چیز در مورد اسکوتر برقی

زمانی که در مورد هاوربورد ها صحبت می‌کنیم ناگهان فکر ما به سمت یک شی پرنده کشیده شود که به نوعی معلق است. اما در حقیقت این گونه دستگاه‌ها فعلا در آزمایشگاه‌ها به سر می‌برند و در دنیای واقعی نمی توان مورد خوبی از آنها پیدا کرد. بنابراین هاوربورد ها چه هستند که در سال 2015 و سال جدید یعنی 2016 همه جا نام آنها شنیده می شود؟ خوب شاید بتوان آنها را یک اسکوتر برقی دانست، دارای دو چرخ که می توانند شما را در سطح زمین جایه‌جا کنند، اما باید فکر پرواز با آن‌ها را از سرتان بیرون کنید چرا که همانطور که گفته شد این دستگاه ها فقط اسم هاوربورد را یدک می‌کشند!

شاید شما نیز علاقه داشته باشید یکی از این اسکوتر برقی ها برای خودتان تهیه کنید که این روز ها قیمت‌شان به زیر 300 دلار هم رسیده است. بنابراین افراد بسیاری می‌توانند به‌جای خرید یک دوچرخه و یا یک اسکیت از این اسکوتر برقی ها خرید کنند و وظیفه حمل و نقل را از عضلات خود بر دوش موتورهایی الکتریکی بسپارند! البته هاوربورد ها را نمی‌توان با دوچرخه یا حتی اسکوتر های معمولی مقایسه کرد و فقط این موضوع یک شوخی بود!

lexus-hoverboard-ft-1024x575

با این حال شنیده شده بعضی از این اسکوترها برای صاحبانشان با انفجارشان خطر ایجاد می‌کنند! بنابراین مامورین در بعضی از شهرهای دنیا افرادی که اینگونه دستگاه ها را دارند متوقف کرده و به آنها اجازه نمی‌دهند با هاوربورد خود از جاده‌ها و محل عبور عابرین پیاده عبور کنند! حتی آمازون به تازگی اعلام کرد فروش بعضی از اسکوتربرقی ها را متوقف خواهد کرد.اگر هنوز هم قصد خرید یک هاوربورد را دارید و در انتخاب آن به نوعی سردرگرم شده‌اید در این مطلب هرچه که نیاز باشد در مورد یک اسکوتربرقی بدانید آمده است. بنابراین در ادامه با ایران پرواز.

 هاوربرد چیست؟

همانطور که گفته شد دستگاه‌هایی که در حال حاضر به فروش می‌رسند یک اسکوتر به شمار می‌روند و فقط برای جلب نظر مشتریان این نام بر روی آنها گذاشته شده است و شاید بتوان نام درست این‌گونه دستگاه‌ها را “اسکوتر خود ران” نهاد. این دستگاه‌ها با خود دو چرخ دارند که در بیشتر مدل‌ها، خبری از فرمان و دسته نگه‌دارنده نیست، بنابراین برای تغییر جهت اسکوتر کافی است خودتان را به سمتی که‌ می خواهید بروید بکشید. برای مثال کشیدن بدن به سمت عقب باعث توقف دستگاه می‌شود و یا تغییر زاویه به سمت راست،  مسیر شما را به سمت راست تغییر خواهد داد! در حالت کلی پاها، و بدن کاربر نقش فرمان را در هاوربرد بازی خواهد کرد.

معمولا هاوربوردها دارای دو قسمت حساس هستند که درست در زیر پاهای کاربر قرار می‌گیرد و نقش آن اجازه دادن به کاربر برای کنترل سرعت و مسیر است. تخته‌ی اصلی زمانی که شما پاهای خود را به صورت کامل روی آن قرار می‌دهید شروع به حرکت می‌کند و کافی است برای پیاده شدن پاهای خود را جدا کنید تا به صورت کامل بایستد. به طور حتم به دلیل اینکه هیچگونه دسته‌ای برای حفظ تعادل شما وجود ندارد، در اوایل کار، حفظ تعادل در اسکوتر برای شما سخت خواهد بود،  چرا که در کار با این دستگاه باید به خودتان متکی باشید. در این حالت و تا زمانی که شما بتوانید تعادل خودتان را حفظ کنید، همه چیز خوب پیش خواهد رفت اما اگر تعادل‌تان را از دست دهید یا پاهای‌تان کمی بلرزد کارتان تمام است، از هاوربرد سقوط خواهید کرد! سوار شدن بر اسکوتر برقی را شاید بتوان با سوار و پیاده شدن روی پله الکتریکی پر سرعت مقایسه کرد البته شاید خنده دار به نظر برسد اما در حقیقت حفظ تعادل در هر دو مهم است.

چه چیزی قدرت اسکوتر برقی را تامین می کند؟

در سال 2015 گزارشی منتشر شد که مشکل انفجار هاوربورد ها از باتری های آنهاست. این اسکوتر برقی ها انرژی خود را از باتری های لیتیوم یون تامین می کنند که گرمای بیش از حد باعث انفجارشان خواهد شد! در این گزارش آمده بود که در هاوربوردهایی که قیمت کمی دارند از باتری های معیوب استفاده شده و از آنها می توان به تعداد و با برندهایی مختلف در فروشگاه eBay و Alibaba پیدا کرد که بیشتر آنها از چین می‌باشند! کارشناسان در مورد تولیدکننده‌های هاوربورد در حال تحقیق هستند اما تا زمان مشخص شدن و جدا کردن برندهای بی کیفیت، از کاربران خواسته‌اند اسکوتر برقی های خود را هر شب شارژ نکنند و در زمان شارژ نیز آن‌ها را از خانه‌ی خود دور کنند تا خطر آتش سوزی به حداقل برسد، چرا که انفجار باتری هاوردبوردها می‌تواند یک اتاق را نابود کند!

مشکل دیگر این است که به تعداد می توان نسخه‌ی کپی هاوربوردهای معتبر را بدون اینکه حتی قابل تشخیص باشند، در بازار پیدا کرد. بنابراین کارشناسان از کاربران می خواهند تا جای ممکن اسکوتر برقیها را از مراکز معتبر و تولیدکنندگان اصلی تهیه کنند!

مشکل دیگر خطر سقوط است. جدا از وسیله نقلیه و نوع آن،  چه دوچرخه، اسکیت و یا هاوربورد در صورت سقوط خطر آسیب رسیدن به کاربر بسیار وجود دارد. اسکوتر برقیها معمولا به سرعتی نهایت 10 کیلومتر می‌رسند و برای سوار شدن بر آنها عقل حکم می‌کند خود را به وسیله‎‌های ایمنی از جمله کلاه ایمنی، زانو بند و آرنج بند مجهز کنید تا در صورت سقوط از خطر شکستگی و سایر آسیب‌های فیزیکی در امان باشید!

همچنین خطر تصادف نیز وجود دارد. بنابراین  هیچ‌گاه با هاوربورد خود از خیابان و جاده‌های که دارای ترافیک می‌باشند، عبور نکنید چرا که به تازگی خبر رسیده یک نوجوان انگلیسی در لندن در هنگام عبور از جاده با هاوربورد خود، به شدت با یک اتوبوس برخورد کرده است!

از مشکلات و خطرات که بگذریم نوبت به خود دستگاه می‌رسد، موضوعی که باید به آن دقت کنید میزان وزنی است که یک اسکوتر برقی توانایی حمل آن را دارد. هاوربوردها یک حداقل و حداکثر وزن دارند که در هنگام خرید باید به آن توجه کنید. مورد حداقل برای حفاظت از کودکان اعمال می‌شود تا هر کودکی نتواند سوار بر یک هاوربورد در خیابان ها دیده شود! همچنین معمولا هاوربورد ها از شیب بیش از 30 درجه نمی‌توانند عبور کنند. بنابراین در هنگام خرید باید این موضوع را نیز در نظر بگیرید و  فکر عبور از  جاده‌هایی که شیب تند دارند را از سرتان بیرون کنید.

scooter-smart-balance-1

مورد دیگر اینکه هاوربوردها برای افراد کهنسال، خانم‌های بادار و کودکان مناسب نیستند و اگر زمانی فکر می‌کردید با این‌گونه دستگاه‌ها می توان به این دسته از افراد برای حمل و نقل کمک کرد، خوب به طور حتم تا اینجا خودتان متوجه شده اید اشتباه می‌کرده‌اید.

از نظر قیمت و برند تولیدکنند‌ه‌ی هاوربورد، در حال حاضر تعداد بسیار زیادی کمپانی کوچک و بزرگ اقدام به تولید اسکوتر برقی کرده‌اند که قیمت دستگاه‌های تولیدی‌شان از 200 تا 1800 دلار می رسد. ابتدا بگوییم  برای انتخاب و خرید هاوربورد مدل‌هایی که قیمت پایین دارند را فراموش کنید چرا که دستگاهی که کیفیت مناسب داشته باشد قیمت 200 یا 300 دلار نخواهد داشت و آنهایی هم کیفتشان مناسب است براساس سرعت و تحمل وزن و جنس بدنه و حتی طول عمر باتری قیمت‌شان متغیر است. در حال حاضر از کمپانی هایی که هاوربورد آنها در بازار یافت می شود می توان به Phunkeeduck Monorover ،IO Hawk ،Powerboard by Hoverboard ،Swagway و … اشاره کرد.

در پایان همانطور که خودتان شاید متوجه شده باشید خرید هاوربوردها با ریسک بسیاز زیادی همراه خواهد بود بنابراین تا جای ممکن از خرید آنها خودداری کنید ویا حداقل اسکوتر برقی مورد علاقه خود را فقط و فقط از مراکز فروش معتبر تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *